Gergi Tavan Tarihçesi

Antik Roma’da ipek kumaşlar ahşap çerçevelere gerilerek mekanlar renklendiriliyordu. O günden bu yana yaşam alanlarımız çeşitlendi, formlar değişti, malzemeler geliştirildi. Herşey sağlıklı ve mutlu bir yaşam için değil mi? Bu gün artık yaşam alanlarımızı Gergi Tavanlar renklendiriyor.

Bugün kullandığımız manada ısıtılarak aluminyum çıtalara kenarlarındaki fitillerle tutturulmak suretiyle montajı yapılan gergi tavanın tarihi yaklaşık kırk sene öncesine dayanmaktadır.O zamanlar gerek imalattaki zorluklar gerekse ulaşım v.s zorluklar ve düşük hacimden dolayı çok yüksek fiyatlara satılan gergi tavan zamanla teknolojinin gelişmesi ulaşımın kolaylaşması ve zamanla fiyatların belli seviyelere gelmesinden dolayı 1990 dan sonra kullanımı hızla artmaya başlamıştır.2000 yılından sonra ise gergi tavan pazarı hızla büyümeye başlamış ve her yıl yaklaşık %30-40 oranında büyümeye başlamıştır.2014 yılına geldiğimizde ise Türkiyedeki toplam yıllık hacmin 500 000 m2 seviyelerine geldiğini görmekteyiz.Ancak piyasadaki satıcıların giderek artması ve rekabetin yoğunlaşması fiyatları olması gerektiği seviyelere getirmiştir.Zaman içerisinde yılık satışlar toplamının Türkiye’de birmilyon m2 üzerine çıkması bekleniyor..

Halk arasında Barisol tavan veya Barrisol tavan olarak bilinen ürünün literatür ismi PVC Gergi Tavan’dır. PVC gergi tavan membran üreticisi olan Barrisol NORMALU SAS’nin tescilli gergi tavan markası olup ülkemizde ürünün jenerik ismi olarak yanlış kullanılmaktadır.

 

 

IŞIKLI DOKU (TRANSPARAN) GERGİ TAVAN VE DEKORATİF AYDINLATMA SİSTEMLERİ
transparangergitavan

DİJİTAL BASKI GERGİ TAVAN VE DEKORATİF AYDINLATMA SİSTEMLERİ

dijitalbaskigergitavan

 

LAKE DOKULU GERGİ TAVAN SİSTEMLERİ

lakedokugergitavan

 

 

3D FORM GERGİ TAVAN VE DEKORATİF AYDINLATMA SİSTEMLERİ

3dformgergitavanRGB RENK DEĞİŞİMİ GERGİ TAVAN VE DEKORATİF AYDINLATMA SİSTEMLERİ
renkdegisimiFİBEROPTİK GERGİ TAVAN VE DEKORATİF AYDINLATMA SİSTEMLERİ
fiberoptikgergitavan